Teklif İste Dosyaları İndir
Teklif İste Dosyaları İndir
Galvaniz Kaplama

Galvaniz Kaplama

Düşük Maliyet:

İş dünyasında genel geçer bir kural vardır.Kaliteyi ucuza maleden kazanır.Birçok uygulamada galvaniz maliyeti, alternatif kaplama maliyetinden daha düşüktür. Boya ile karşılaştırıldığında uzun vadede sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz kaplama maliyeti, boyama maliyetinin altına düşmüştür. (bknz.Grafikler) Alternatif kaplamaların (özellikle boyama) galvaniz kaplamaya göre maliyeti daha yüksektir. Nedeni basit: sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz, büyük partiler halinde birçok parçanın kısa zamanda, daha az işgücü ve düşük maliyetle kaplanabilecği bir fabrika prosesidir.

Tabiki nikel, krom, hatta altın gibi pahalı metaller korozyona karşı Çinko dan daha iyidir.Ama çelik binanızı altınla kaplayamazsınız.Tabi yine de siz bilirsiniz.

Üstelik nikel, bakır, pirinç gibi kaplama yöntemlerinde kaplama zarara uğradığında çelik direk korozif ortamla karşılaşır.Çelik bozulur.Dış kaplamaya bir şey olmaz.Oysa SDG de önce çinko kendini feda eder.Ayrıca lokal darbelerde bozunum sadece zarar gören kısımlarda kalır daha ileriye dağılmadığı gibi zarar gören yerde oluşan reaksiyon sonucu tamir edilir .(bkz.)

Çabuk Uygulama kolaylığı;

SDG tam bir koruma birkaç dakikada elde edilebilirken, dört kat boya işlemi için birkaç haftalık bir zamana ihtiyaç duyulur,hava şartlarının uygun olmasını beklersiniz.SDG de böyle şeyler yoktur.Uygulama fabrikada yapılır.Yükleyip direk montaj mahalline götürürsünüz.Ve Montaja hemen başlarsınız.Ara nakliye masrafınız olmaz.

Düşük Servis Maliyeti:

Sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz kaplama, başlangıç maliyetinin düşük olmasının yanında, bulunduğu ortamın koşullarına bağlı olarak en az 20 yıl hiç bakım-onarım gerektirmeden dayanarak kullanım süresince servis maliyetlerini de ortadan kaldırır Oysa boya vb. diğer kaplamalar, 20 yıl gibi uzun kullanım dönemlerinde defalarca yenilenmeli, onarılmalıdır. Ulaşılması zor, birbiri ile içiçe geçmiş yapılarda, üretimin durması mümkün olmayan tesislerde onarım yapma problemi de ortadan kalkar.

Böylece özellikle kentsel yaşam alanlarında sık sık gördüğümüz ücretli kişilerin boya işçiliği ortadan kalkmış olur.

Çeliğin Ömrüne Ömür Katar:

Her türlü ortamdaki dayanım ömrü tahmin edilebilen ve en ağır atmosferdeki koşullarda bile uzun dayanım ömrüne sahip olan sıcak daldırma galvaniz kaplama (SDG) yararları, yıllardır yapılan araştırmalarla ve tecrübelerle kanıtlanmıştır. En ağır endüstriyel ve deniz ortamlarına en az 10-20 yıl, daha zararsız ortamlarda 25 yıldan uzun süre bakım-onarım gerektirmeden dayanır. Bakımın şart olduğu durumlarda bile, yapılacak işlem diğer koruma yöntemlerinin onarımıyla karşılaştırıldığında çok basittir. (bkz.servis life graf)

Ona Sonuna Kadar Güvenebilirsiniz:

Basit ve anlaşılır bir proses olan SDG de kaplama kalınlığı (ağırlığı), tam olarak ölçülebilir, dolayısıyla dayanım ömrü önceden tahmin edilebilir. Kaplama tüm yüzeylerde eşdeğer koruma sağlayacak şekilde düzenlenlidir. Galvaniz kaplama, standartlarda tam olarak açıklanabilmiş birkaç kaplama standardından biridir. SDG ISO 1461 ve TSE 914 normlarında yapılır.Galvaniz kaplama prosesine fazla müdahele edilemez.Malzemeden çalmak diye bir tanım SDG de yoktur.Yani neyi satın aldığınızı önceden bilirsiniz. Karmaşık formüllü boya uygulamaları , çok çeşitli marka bombardımanları ve uygulama hasarlarına maruz kalmazsınız.Galvanizl kaplama GALVANİZ KAPLAMADIR. Bir kez yaptırırsınız.Sertifikanızı alırsınız.O kadar.

Kalite Kontrolda Kolaylık Sağlar;

Kaplama kontrolü, kaplamanın standartlarına (ISO 1461, ASTM A 123, BS 729, DIN 50976, TSE 914) uygun kalınlıkta yapılıp yapılmadığının kontrolüdür. Testler mikrometre veya tahribatsız muayene ölçüm aletleriyle kolayca yapılıp, standartlara uygunluğu karşılaştırılır. (bkz.standartlar)

Kaplaması Toktur, Bütünseldir, 3 Yönlü Korur, Sarıp Sarmalar;

SDG çelikle metalurjik bağ kurulabilen tek kaplama prosesidir. Bu özelliğinden dolayı galvanizli çelik, taşıma, depolama, sevkiyat ve montaj aşamasında malzemenin maruz kalabileceği mekanik hasarlara karşı en büyük direnci gösterir. Bu da galvanizli çeliğin deniz aşırı ülkelerde de dahil bütün dünya ülkelerine sevkiyatını sağlar. Bununla birlikte galvanizlenmiş çeliğin tokluğu, aşınma probleminin olabileceği durumlarda, çeliği kullanıma uygun bir malzeme yapar.SDG, çeliğin ergimiş çinkoya daldırılarak kaplanması olduğundan, malzemenin içi, dışı , köşeleri, yüzeyindeki dar boşluklar da dahil, başka şekilde korozyona karşı korunması mümkün olmayan bütün ayrıntılar çinko kaplanır. Bununla birlikte fırçayla, spreyle ve diğer daldırma yöntemleriyle yapılan kaplamalarda ince kalan köşe ve kenarlar, SDG de gerektiği kalınlıkta kaplanır.

Galvaniz çeliği üç ayrı şekilde korur.birincisi,aşınma hızının yavaş olması kaplamaya uzun ve önceden tahmin edilebilir bir dayanım ömrü verir.İkincisi, kaplamanın katodik koruma özelliğidir. Galvanizli çelik üzerinde küçük bir alanda matkapla delik açılırken, kesme işlemi yapılırken veya malzeme hasara uğradığında yüzeyde oluşan çizikler, çinko tarafından oluşturulan korozyon ürünleri tarafından kapatılarak korunur. Üçüncüsü, hasar gören bölge daha büyük olduğunda çinko kaplama, çeliğe göre daha elektronegatif olduğundan çelikten önce korozyona uğrayarak çeliği korumaya devam eder.

Genel Fayda

Reaktif elektrokimyasal metaller içerisinde bulunan çinko pek çok metal gibi doğada mineral olarak bulunur.

Çinko gündelik hayatımızı kolaylaştıran pek çok sektörde kullanılır.Örneğin Çinko Oksit (ZnO) cam, emaye, kauçuk, boya(pigment), seramik, plastic ve kağıt sanayinde çinko beyazı yada kar beyazı adıyla çok fazla kullanılır.

Çinko Klorür (ZnCl2) kerestenin çürümesini engellemede kullanılır.Çinko Sülfat (ZnSO4) reyan ve fibran üretiminde litopan hazırlamada kimi sanayi sularının işlemesinde ve eczacılıkta kullanılır.

Özgün niteliklerinden dolayı çinko ağırlıklı alaşımların sanayide büyük önemi vardır.(Zamak, lizro ve Kayem)

Çinko insan sağlığında hayati önem taşıyan 200 den fazla enzimin başında gelir.Çinko DNA yapısını stabilize eder, sağlamlaştırır.Sinir sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunur.İnsan bedeninde 2-3 gram çinko bulunur.Fakat bunun çok daha fazlasına ihtiyaç vardır.Özellikle çocuklar, yaşlılar, güçsüzler ve hamile kadınlar buna daha çok gereksinim duyar.

Çinko İçeren Gıdalar;

Çinko içeren başlıca gıdalar şöyledir ;balık, istiridye, kırmızı et, kümes hayvanları, tahıl, süt ürünleri.

Çinko Eksikliği;

Çinko eksikliği insan vücudunda çeşitli olumsuz etkilere sebep olur.Bunların başında eksik çinko dolayısıyla insan immün (bağışıklık) sisteminin yeterli desteği almaması gelir.Çinko antioksidan özelliğe sahiptir.Yani soluduğumuz havanın (özellikle endüstriyel ortamda bulunuyorsak) hücrelere yaptığı oksitlenmeyi giderir.

Nasıl ki galvaniz kaplamada çinko metalin oksitlenmesine karşı duruyorsa , mineral olarak da insan bünyesindeki hücreleri yaşlanmaya karşı korur.

Ayrıca Çinko eksikliği koku ve tat alma duyusunu etkiler, zihinsel uyuşukluk, cinsel dürtü azalması ve üretkinlik problemlerine sebep olur.

Ekonomik yetersizlik ve yönetimlerin duyarsızlığı sebebiyle çinko yönünden zengin olmayan gıdalarla beslenmek zorunda kalan pek çok geri kalmış ülke insanları çinko eksikliğinden kaynaklanan hastalıklarla boğuşmaktadırlar.

Çinko fazlalığından kaynaklanan bedensel zarar ölüm vs.litaratürde yoktur.Fakat maalesef çinko eksikliğinden pek çok vaka kayıtlara geçmiştir.

Tarım Ve Hayvancılık Sektöründe Çinko Kullanımı;

Çinko bitkilerin büyümesinde önemli rol oynayan bir oligoelementtir.Çinko eksikliği bitkilerde boy küçülmesi ve yaprak defermasyonuna sebep olur.Toprağa yada toz halinde yaprağa makul ölçüde kireç ve çinko sülfat atılması bu eksikliği gidermek için kullanılan başlıca tekniklerdir.Böylece özellikle yapraklı sebzelerde verimlilik artar.

İnsan bünyesiyle karşılaştırıldığından dolayı hayvanların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve verimliliklerini arttırmak için belli ölçüde çinko külü yemlerine karıştırılarak hayvanlara verilir.

Eczacılık;

Çinko tozlarının antiseptik ve merkezi sinir sistemini sakinleştirici özelliği vardır.Çinko Oksit yatıştırıcıdır.Ayrıca yalıtıcı olarak pomad halinde dıştan uygulanır.Örneğin vazelin içinde % 10 luk çinko oksit pomadı ve % 25 çinko oksit içeren çeşitli macunlar kodekste yer alır ve reçeteleri yazılır.

Eczacılıkta Çinko Peroksit, oksijen çıkarrması özelliğiyle antiseptik olarak özellikle bacak ülserlerinde kullanılır.

Ayrıca antioksidan özelliğinden dolayı son zamanlarda Anti Aging tedavi, araştırma ve uygulamalarında sıkca tavsiye edilmektedir.Çinko içeren tabletler gün geçtikçe eczane vitrinlerinde daha sık görülmeye başlanmıştır .

Metal kaplamada kullanımı;

Çinko yaklaşık 150 yıldır çeliği korozyona karşı korumada kullanılıyor Çinko çevresel etkisi güçlü bir metaldir.

Metal olarak kullanıldığında oksijenle teması sonucu atmosferik çözünümü doğaya zararlı maddeler çıkarmaz.Çinko çeliği korumaya çalışırken kendini feda eder.Doğal yapısı gereği bir kurban gibi davranır.Yapılan kaplama prosesi ve kapladığı metalin yapısına bağlı olarak belli bir kalınlık sağlar.Bu sıcak daldırma galvanizde en yüksek dir.Bu değer 400-1000 gr/m2 arası değişir.Bu kalınlık 20 yıldan 100 yıla varan bir servis ömrü sağlar.Yani kaplanan çelik bu kadar yıl dayanarak ekonomik bir fayda sağlayacağı gibi çeliğin bozunumuyla çinko dan çok daha fazla olan doğayı kirletme riskini ortadan kaldırır.Pas diye bilinen korozyona uğramış metalden çıkan kahverengi madde insan vücuduna girdiğinde büyük zararlar verir.Kan dolaşımıyla hızla yayılarak vücudun hayati önem taşıyan organlarını olumsuz etkiler.Tetanoz bunların başında gelir.

Galvanizli Ürünlerin Diğer çevresel etkileri;

 • Galvaniz fabrikaları % 99,9 saflıkta çinko kullanır
 • % 100 geri dönüşümlüdür.
 • İmalat ve uygulama aşamalarında solvent yada ozon tabakasına zararlı kompanentler bulunmamaktadır.
 • Benzer uygulamalardan % 50 daha az sera gazı etkisi göstermektedir.
 • Galvaniz fabrikaları atıklarının tamamı ya galvaniz kaplama prosesinde geri dönüşür yada diğer yan sanayide yeniden işlenmek için alınır.
 • Açık yada kapalı deşarj ünitelerine,kanallara atık verilmez.
 • Çevreye duyarlı kuruluşlar galvanizli çelik kullanırlar. Pek çok boya uygulaması kurşun ve toksik pigmentler, solventler ve asbest içerir.
 • Çinko üretilmesi için tüketilen enerji benzer metallerin gereksiniminden daha azdır .
 • Deprem fırtına gibi doğal afetlere karşı dayanıklılığı
 • Hem taşıma ve montaj kolaylığı sağlayıp hem de güçlü ve hafif olması
 • Eğilme mukavemeti ve darbe dayanıklılığı
 • Ağır nem ve diğer hava şartlarına karşı büyüme, genişleme, ve salınım gibi deformasyonların olmaması
 • İstenilen ölçülerde kolayca imalat yapılabilmesi
 • Proje öngürülebilirlik ve önceden maliyet hesaplamasının yapılabilmesi
 • Yangın riskinin en az olması
 • Böcek gibi zararlı haşereleri barındırmaması
 • Bölmelerin kolayca birleştirilip ayrıştırılması, istenildiğinde demontaj montaj imkanı
 • Demir ve çinkonun % 100 geri dönüştürülebilmesi
 • Hızlı ve ucuz montaj
 • Taşıyıcı çelik kolonların, dış duvar ve bölme duvarlarının betonarme kolonlardan daha az yer kaplaması dolayısıyla İmar planında görünen bina sınırları içerisinde metrekare kazancı.